Ogród

Właściwości czereśni

Właściwości czereśni

Zacznijmy od tego, że czereśnie są bogate w witaminy C i A, które pomagają chronić wzrok i przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Zawierają również kwas foliowy, wapń, potas, magnez, fosfor i flawonoidy, czyli substancje, które są pomocne w walce z wolnymi rodnikami.

Gdzie wykorzystuje się czereśnię?

Czereśnia ma działanie gaszące pragnienie i umiarkowanie przeczyszczające. Jest również odpowiednia dla osób, które muszą zwiększyć rezerwę alkaliczną. W kosmetyce miąższ owoców stosowany jest jako środek odświeżający i ściągający, dlatego jest szczególnie polecany osobom zmagającym się z problemem podrażnionej skóry i z rozszerzonymi naczynkami. Co istotne, odwar z szypułek służy do sporządzania balsamów łagodzących spierzchniętą skórę. Czereśnie są świetnym wyborem przy celiakii, ponieważ spożywane na świeżo nie zawierają glutenu.

Warto przy tym zauważyć, że czereśnie mają znaczące zastosowanie terapeutyczne, ponieważ chronią serce i działają przeciwbólowo dzięki solom, które mają takie samo działanie przeciwbólowe jak aspiryna, ale bez skutków ubocznych. Czereśnie właściwości nie ograniczają się do wymienionych wyżej kwestii. Czereśnie są również przydatne w zmniejszaniu nadciśnienia oraz usprawnieniu funkcji jelit. Czereśnia jest bogata w garbniki i sole mineralne, takie jak wapń, fosfor, potas i żelazo oraz zawiera wiele witamin, zwłaszcza z grupy A i C. Te cechy sprawiają, że ten owoc jest doskonałym pokarmem dla każdej diety.

Jakie są korzyści z jedzenia czereśni?

Oczyszczające, detoksykujące, moczopędne i przeciwreumatyczne czereśnie są bogate w dobroczynne właściwości, które są ważne dla naszego zdrowia i urody. Ale czereśnie są nie tylko doskonałymi sprzymierzeńcami naszego zdrowia, ale i urody. Dzięki zawartości karotenów i soli mineralnych są wręcz idealnym owocem do ochrony skóry przed słońcem i uzyskania naturalnej i jednorodnej opalenizny.

Dlaczego tak wartościowa jest czereśnia?

Ich miazga jest również doskonałym rewitalizatorem dla skóry twarzy, szczególnie podrażnionej. Jeśli natomiast Twoja skóra jest tłusta, wypróbuj maseczkę czereśniową. Weź trochę owoców, usuń ogryzek, a następnie zmiażdż je i rozprowadź na twarzy i szyi. Prawie bezkaloryczne czereśnie można również spożywać w ramach diet niskokalorycznych oraz w diecie diabetyków. Owoce te zawierają duże ilości niektórych karotenoidów, polifenoli i antocyjanów, w szczególności luteinę + zeaksantynę (85 ug), cyjanidynę (30,21 mgr), katechiny i kwercytynę (2,3 mgr). Jeżeli do tej pory nie jadłeś czereśni w sezonie, to koniecznie musisz zmienić swoje nawyki i docenić dobroczynne właściwości tych owoców.

Udostępnij