BudownictwoDom

Budowa domów z keramzytu

Budowa domów z keramzytu

Keramzyt to bardzo ciekawy materiał, który znalazł zastosowanie nie tylko w budownictwie, ale także w drogownictwie oraz ogrodnictwie. Jest to niezwykle lekkie kruszywo ceramiczne, które powstaje na skutek wypalania gliny pęczniejącej.

Proces wytwarzania keramzytu

W trakcie wypalania zwiększa się objętość gliny, która w ten sposób nabiera specyficzne właściwości. Cały proces powinien przebiegać w temperaturze około 1100 stopni Celsjusza. Kulki z keramzytu są twarde na zewnątrz, a wewnątrz ich powierzchnia jest chropowata. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że jest to bardzo lekki materiał, dlatego domy z keramzytu cieszą się ostatnio bardzo dużym zainteresowaniem. Należy też zauważyć, że granulki keramzytu mają również doskonałe parametry izolacyjne.

Czym się wyróżnia keramzyt?

W zestawieniu z innymi materiałami izolacyjnymi to keramzyt wyróżnia się największą wytrzymałością. Jest on też odporny na działanie pleśni, owadów, gryzoni, a nawet grzybów. Nawet bardzo długi czas użytkowania nie wpływa negatywnie na parametry wytrzymałościowe oraz izolacyjne keramzytu. Warto także dodać, że keramzyt bardzo szybko oddaje wilgoć. Bardzo łatwo się go muruje, ponieważ jest lekki, a tynkowanie także przebiega bardzo sprawnie, dzięki powierzchni chropowatej. Wadą jest jego cena, ponieważ keramzyt należy do jednych z najdroższych materiałów budowniczych, dlatego wciąż niewiele osób może sobie pozwolić na taki wydatek. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że końcowe koszty budowy domu z keramzytu wcale nie muszą być takie wysokie. Bez wątpienia jest to materiał, który nadaje się do budowy nowoczesnych domów.

Wykorzystanie keramzytu

Keramzyt wykorzystuje się także w procesie wytwarzania pustaków stropowych, pustaków ściennych oraz systemów kominowych. Należy pamiętać, że keramzyt sprawdzi się doskonale jako materiał termoizolacyjny. Jest to niezwykle ważne podczas ocieplania ścian piwniczych oraz wykonywania izolacji podłóg na gruncie. Przy ocieplaniu dachów i stropów stosuje się go rzadziej, ale również bywa wykorzystywany. Upływ czasu nie ma żadnego wpływu na właściwości keramzytu, dlatego może on być używany wielokrotnie jako materiał izolacyjny. Pustaki z keramzytobetonu mają specjalnie wyprofilowane boki, które sprawiają, że można je łączyć ze sobą na pióro i nie jest konieczne wykonywanie spoiny pionowej. Do ścian działowych stosuje się zazwyczaj pustaki o grubości 10 cm. Pełne bloczki z keramzytobetonu można użyć przy wznoszeniu ścian piwniczych. Nie można jednak zapomnieć o hydroizolacji, która musi być wykonana. Pustaki keramzytowe mają bardzo niską nasiąkliwość.

Udostępnij